Suplement diety – witamina K2 D3 – warto?

Niedobór witaminy K2 może być tak samo ważny dla optymalnego zdrowia jak niedobór witaminy D. Witamina K2 jest istotna dla wytrzymałości kości, zdrowia tętnic i naczyń krwionośnych. Odgrywa rolę w innych procesach biologicznych takich jak odnowa tkanek, wzrost komórek. Witamina K2 jest ważnym dodatkiem do witaminy D, bez której nie może działać prawidłowo. Działanie biologiczne K2 jest także osłabione przez brak witaminy D, więc tak naprawdę te dwa składniki odżywcze muszą iść ze sobą w parze. Witamina K2 D3 to bardzo przydatny dla naszego zdrowia preparat. Witamina K istnieje w dwóch formach i ważne jest, by rozumieć różnice między nimi.
Witamina K1: znaleźć ją można w zielonych warzywach, trafia bezpośrednio do wątroby i pomaga zachować zdrowy system krzepnięcia krwi. (Ten właśnie rodzaj witaminy K jest potrzebny, by uniknąć skazy krwotocznej u niemowląt.)
Witamina K2: produkowana jest przez bakterie. Obecna w dużych ilościach w twoich jelitach, niestety nie jest stamtąd wchłaniana, zostaje wydalana. K2 trafia bezpośrednio do ścian naczyń krwionośnych, kości i tkanek innych niż wątroba.Witamina D (ATC: A 11 CC 05) – grupa rozpuszczalnych w tłuszczach steroidowych organicznych związków chemicznych, które wywierają wielostronne działanie fizjologiczne, przede wszystkim w gospodarce wapniowo-fosforanowej oraz utrzymywaniu prawidłowej struktury i funkcji kośćca.
Podstawowe znaczenie mają dwie formy witaminy D, różniące się budową łańcucha bocznego:
ergokalcyferol (witamina D2), naturalnie występujący w organizmach roślinnych/drożdżach
cholekalcyferol (witamina D3), naturalnie występujący w organizmach zwierzęcych.