Dzięki upadłości konsumenckiej można pozbyć się długów. Jakie są najważniejsze zalety skorzystania z tej procedury?
Upadłość konsumencka – na czym polega?
Proces upadłości konsumenckiej jest przeznaczony dla niewypłacalnych konsumentów, czyli osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Co daje upadłość konsumencka zadłużonej osobie? Pozwala na spłatę zadłużenia z jej majątku według opracowanego przez sąd planu spłaty. Za jego realizację odpowiada wtedy syndyk. Czas spłaty zwykle wynosi od 1 roku do 3 lat, natomiast w określonych przypadkach może być dłuższy.
Upadłość konsumencka – jakie ma zalety?
Ogłoszenie upadłości jako konsument pozwala na pozbycie się długów. Najważniejsze zalety upadłości konsumenckiej to przede wszystkim:
1. Łatwiejsza spłata długów – następuje ona przy pomocy syndyka, według ustalonego planu spłaty.
2. Częściowe albo całkowite umorzenie należności – część lub w określonych sytuacjach nawet całość długów jest umarzana. Nie są umarzane jednak wszystkie długi, na przykład alimenty, kary grzywny, odszkodowania do wypłacenia.
3. Zaprzestanie działań komorniczych i windykacyjnych – na skutek ogłoszenia upadłości działania te są zatrzymywane i umarzane, ponieważ spłatą należności zajmuje się syndyk.
4. Środki na wynajem lokalu mieszkalnego – gdy w ramach upadłości konsumenckiej dochodzi do sprzedaży mieszkania, domu dłużnika, otrzymuje on środki na wynajem lokalu mieszkalnego na okres 2 lat.
5. Brak potrzeby posiadania majątku – upadłość można też ogłosić w sytuacji, gdy nie ma się majątku.
6. Brak stresu i komfort psychiczny – rozpoczęcie procedury upadłości pozwala na poprawę komfortu życia osoby zadłużonej.
Tak wiele zalet powoduje, że upadłość konsumencka jest korzystnym rozwiązaniem dla dłużników wtedy, gdy ich zobowiązania stają się coraz większe i nie mogą oni poradzić sobie z ich regulowaniem.
Źródło: https://oddluzyc.pl/index.php/upadlosc-konsumencka-i-oddluzanie-czestochowa/