Beton to produkt powszechnie wykorzystywany w budownictwie. Jego podstawowymi składnikami są cement, woda oraz kruszywa i piasek. Często używane są również domieszki, dzięki którym materiał ten posiada pożądane właściwości. Ze względu na stosowanie różnorodnych proporcji substancji bazowych otrzymuje się beton ciężki lub lekki.
Czym charakteryzuje się beton ciężki?
Materiał ten jest produkowany na bazie specjalnych wypełniaczy oraz kruszyw pochodzących z ciężkich minerałów oraz rud żelaza. Wysokiej jakości beton ciężki oferuje betoniarnia Poznań.
Produkt ten jest powszechnie stosowany do budowy różnorodnych osłon służących do ochrony przed szkodliwym promieniowaniem.
Waga i ciężar betonu ciężkiego
Beton ciężki to produkt charakteryzujący się gęstością większą niż 2600 kg/m3. Jest zatem produkowany zgodnie z obowiązującą normą.
Jak wskazuje nazwa materiał ten posiada znacznie większy ciężar, niż beton lekki. Jego waga jest wynikiem stosowanych w mieszance kruszyw pochodzących z minerałów ciężkich lub z rud żelaza. Pośród wielu z nich można wymienić kruszywa barytowe. W celu podwyższenia objętości dodawane są wypełniacze metalowe, takie jak śrut odpadowy żeliwny lub stalowy.
Istotne cechy ciężkiego betonu
Beton ciężki to niezawodny materiał budowlany posiadający wiele zalet. Do jego istotnych cech można zaliczyć zdolność pochłaniania promieniowania jonizującego oraz wysoką odporność na podwyższone temperatury. Ponadto produkt ten charakteryzuje się tym, że posiada bardzo wysoką przewodność cieplną.
Jego dużą zaletą jest to, że można z niego kształtować dowolne bryły. Mieszanka ta jest bowiem bardzo dobrze urabialna. Jego znaczny ciężar pozwala w dużym stopniu zmniejszać grubość tworzonego elementu osłonowego, co determinuje jego późniejsze zastosowanie.
Zastosowanie betonu ciężkiego
Beton ciężki to materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Są z niego tworzone nośne elementy np. stany stropów. Nadaje się on do tego znacznie lepiej niż beton lekki, bowiem jego znaczny ciężar umożliwia zmniejszenie konstrukcji przy jednoczesnym zachowaniu właściwości wytrzymałościowych.
Beton ciężki znalazł również bardzo szerokie zastosowanie podczas budowy centrów onkologicznych oraz reaktorów i elektrowni atomowych. Posiada on bowiem zdolność pochłaniania szkodliwego promieniowania jonizującego.
Ponadto bardzo często jest wykorzystywany do tworzenia stropów oraz poszczególnych ścian pomieszczeń osłonowych, reaktorów oraz wielu zbiorników, w których są przechowywane odpady promieniotwórcze.
Niezawodne bloczki z betonu ciężkiego
Bloczki betonowe to produkt powszechnie stosowany do budowy różnorodnych konstrukcji. Od pewnego czasu ogromną popularnością cieszą się bloczki wykonywane z ciężkiego betonu. Z racji tego, że doskonale chronią przed szkodliwym promieniowaniem są one coraz powszechniej wykorzystywane do budowy ścian oraz stropów.
Stanowią one znacznie tańszą alternatywę do kruszywa barytowego pozyskiwanego z pokruszonych odpadów hutniczych. Bloczki z betonu ciężkiego można z powodzeniem wykorzystać do budowy szpitali onkologicznych, w których to jest wykonywana radioterapia nowotworowa. Sprawdzają się niezawodnie także podczas budowy obiektów naukowych i badawczych, w których używane jest promieniowanie jonizujące.