Site Loader

Huśtawka to taki rodzaj zabawki, która cieszy zarówno dzieci jak i dorosłych. Jak wybrać najlepszy model do własnego ogrodu?

1. Huśtawka dla dzieci i dorosłych – jaką wybrać?

2. Najważniejsze cechy bezpiecznej huśtawki

3. Jaki materiał jest najlepszy?

Huśtawka dla dzieci i dorosłych – jaką wybrać?

Huśtawka w ogrodzie to rzecz, o której wielu z nas marzy lub marzyło w dzieciństwie. W sytuacji, gdy nasze dzieci są już nieco starsze, możemy zdecydować się na model dedykowany zarówno dorosłym, jak i nastolatkom. Jednak jeżeli mamy wciąż raczej małe pociechy, w takiej sytuacji najbezpieczniejszym wyjściem z sytuacji jest zdecydowanie się na dwie huśtawki, z czego jedna będzie dedykowana specjalnie dla dzieci i będzie wyposażona w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające młodego człowieka przed zrobieniem sobie krzywdy.

Najważniejsze cechy bezpiecznej huśtawki

Niezależnie od tego, kto będzie z niej korzystał, huśtawka powinna umożliwiać nam bezpieczną rozrywkę. Dlatego zanim zdecydujemy, jaki model wizualnie podoba nam się najbardziej, zwróćmy uwagę na techniczne aspekty konstrukcji, a w szczególności:

  • stabilność konstrukcji, co jest szczególnie istotne gdy huśtawka ma stać na miękkim podłożu i gdy jest duża. Najlepiej wtedy zadbać o odpowiednie przytwierdzenie jej do podłoża;
  • materiał wykonania, który ma wpływ między innymi na to, jak długo sprzęt będzie nam służył, ale też czy np. nie będzie nagrzewał się przesadnie na słońcu;
  • zakres ruchu, pozwalający określić jak wiele miejsca na huśtawkę potrzebujemy i gdzie bezpiecznie będzie ją postawić.

Do tego powinniśmy również zadbać o najbliższe otoczenie konstrukcji, dzięki czemu ryzyko, że jedna osoba wejdzie prosto pod bujającą się drugą osobę ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Warto też zadbać, by całość była choć minimalnie w cieniu, tak aby z huśtawki przyjemnie było korzystać nawet w bardzo gorące dni.

Jaki materiał jest najlepszy?

Materiał huśtawki jest istotnym parametrem, ponieważ od niego zależy, jak dużą żywotność będzie miała cała konstrukcja. Najtańsze huśtawki dla dzieci są zwykle wykonane z plastiku, jednak ich trwałość pozostawia zwykle wiele do życzenia. Dodatkowym minusem plastiku jest również to, że w upalne dni bardzo się nagrzewa co z kolei może prowadzić do podrażnień i odparzeń na skórze użytkowników. Podobny problem ma zresztą wykończenie metalowe, jednak ono zwykle jest też bardziej odporne na ogólne warunki atmosferyczne i taką huśtawkę możemy trzymać w ogrodzie cały rok. Najbardziej przyjaznym materiałem jest jednak drewno, ponieważ lepiej znosi wysoką temperaturę i nie parzy w dotyku. Jeżeli jednak chcemy, by drewniana huśtawka długo nam służyła, musimy ją odpowiednio zaimpregnować lub chować na zimę do garażu.

undefined

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *