Site Loader

Huśtawka to taki rodzaj zabawki, która cieszy zarówno dzieci jak i dorosłych. Jak wybrać najlepszy model do własnego ogrodu?

1. Huśtawka dla dzieci i dorosłych – jaką wybrać?

2. Najważniejsze cechy bezpiecznej huśtawki

3. Jaki materiał jest najlepszy?

Huśtawka dla dzieci i dorosłych – jaką wybrać?

Huśtawka w ogrodzie to rzecz, o której wielu z nas marzy lub marzyło w dzieciństwie. W sytuacji, gdy nasze dzieci są już nieco starsze, możemy zdecydować się na model dedykowany zarówno dorosłym, jak i nastolatkom. Jednak jeżeli mamy wciąż raczej małe pociechy, w takiej sytuacji najbezpieczniejszym wyjściem z sytuacji jest zdecydowanie się na dwie huśtawki, z czego jedna będzie dedykowana specjalnie dla dzieci i będzie wyposażona w odpowiednie mechanizmy zabezpieczające młodego człowieka przed zrobieniem sobie krzywdy.

Najważniejsze cechy bezpiecznej huśtawki

Niezależnie od tego, kto będzie z niej korzystał, huśtawka powinna umożliwiać nam bezpieczną rozrywkę. Dlatego zanim zdecydujemy, jaki model wizualnie podoba nam się najbardziej, zwróćmy uwagę na techniczne aspekty konstrukcji, a w szczególności:

  • stabilność konstrukcji, co jest szczególnie istotne gdy huśtawka ma stać na miękkim podłożu i gdy jest duża. Najlepiej wtedy zadbać o odpowiednie przytwierdzenie jej do podłoża;
  • materiał wykonania, który ma wpływ między innymi na to, jak długo sprzęt będzie nam służył, ale też czy np. nie będzie nagrzewał się przesadnie na słońcu;
  • zakres ruchu, pozwalający określić jak wiele miejsca na huśtawkę potrzebujemy i gdzie bezpiecznie będzie ją postawić.

Do tego powinniśmy również zadbać o najbliższe otoczenie konstrukcji, dzięki czemu ryzyko, że jedna osoba wejdzie prosto pod bujającą się drugą osobę ulegnie znacznemu zmniejszeniu. Warto też zadbać, by całość była choć minimalnie w cieniu, tak aby z huśtawki przyjemnie było korzystać nawet w bardzo gorące dni.

Jaki materiał jest najlepszy?

Materiał huśtawki jest istotnym parametrem, ponieważ od niego zależy, jak dużą żywotność będzie miała cała konstrukcja. Najtańsze huśtawki dla dzieci są zwykle wykonane z plastiku, jednak ich trwałość pozostawia zwykle wiele do życzenia. Dodatkowym minusem plastiku jest również to, że w upalne dni bardzo się nagrzewa co z kolei może prowadzić do podrażnień i odparzeń na skórze użytkowników. Podobny problem ma zresztą wykończenie metalowe, jednak ono zwykle jest też bardziej odporne na ogólne warunki atmosferyczne i taką huśtawkę możemy trzymać w ogrodzie cały rok. Najbardziej przyjaznym materiałem jest jednak drewno, ponieważ lepiej znosi wysoką temperaturę i nie parzy w dotyku. Jeżeli jednak chcemy, by drewniana huśtawka długo nam służyła, musimy ją odpowiednio zaimpregnować lub chować na zimę do garażu.

undefined

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *