Od 3500 do 5000 złotych netto za miesiąc – tyle zarabiają kierowcy autobusów w spółkach miejskich. Od czego dokładnie zależy wynagrodzenie kierowcy?
Kto może pracować jako kierowca autobusu miejskiego?
Miejskie spółki działające w całym kraju stale poszukują kierowców i obecnie kuszą ich również coraz wyższymi zarobkami. Jakie wymogi trzeba spełnić, by znaleźć pracę na stanowisku kierowcy autobusu miejskiego?
Aby rozpocząć pracę na takim stanowisku, trzeba przede wszystkim uzyskać niezbędne uprawnienia, ale również uwzględnić zalaty i wady kierowcy autobusu miejskiego.
Do pracy na tym stanowisku konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii D, a także świadectwa kwalifikacji zawodowej, które uprawnia do przewozu osób. Należy też przedstawić zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy w zawodzie kierowcy.
Od kierowcy autobusu miejskiego oczekuje się również odporności na stres, opanowania, pełnej sprawności, odpowiedzialności, zdyscyplinowania, a także dyspozycyjności, ponieważ mza warszawa praca odbywa się również na zmiany. Kandydat musi więc posiadać odpowiednie cechy osobowości, aby sprawdzić się na stanowisku kierowcy autobusu.
Wysokość pensji kierowcy autobusu miejskiego
O tym, ile zarabia kierowca autobusu w spółce miejskiej, będzie decydować szereg czynników. Średnio wynagrodzenie wynosi od około 3500 do 5000 złotych netto miesięcznie, przy czym kierowcy mogą też liczyć na dodatkowe bonusy.
Na pensję kierowcy autobusu składają się:
– pensja zasadnicza
– premie
– dodatki do wynagrodzenia
Kierowcy mogą między innymi otrzymać dodatki frekwencyjne za obecność w pracy, dodatki związane z rozliczeniem grafiku pracy – za nadgodziny.
Ponadto kierowcy autobusów mogą otrzymać bonusy jak pakiety socjalne, na przykład dofinansowania wyjazdów na wczasy, paczki świąteczne, karty Multisport, a także mogą kupować taniej lub otrzymać za darmo bilety komunikacji miejskiej.
Warto też wskazać, że to, ile zarabia kierowca autobusu, będzie również zależało od jego stażu pracy. Początkujący kierowcy otrzymują niższe wynagrodzenia, natomiast już po pół roku pracy często można otrzymać kilkusetzłotową podwyżkę.
W którym mieście kierowcy autobusów zarabiają najwięcej?
Zarobki na stanowisku kierowcy autobusu miejskiego są powiązane z miejscem pracy. W jakim regionie są one najwyższe, a gdzie najniższe?
Najwięcej zarabiają kierowcy autobusów w dużych miastach, w tym w stolicy. Ile zarabia kierowca autobusu w Warszawie? Pensja zwykle wynosi tam około 4900-5300 złotych na rękę. We Wrocławiu z kolei zarobki plasują się na poziomie około 3750-4500 złotych netto.
Najniższe zarobki dotyczą województw jak warmińsko-mazurskie, podlaskie, podkarpackie, świętokrzyskie oraz lubelskie. Tam wynagrodzenia plasują się na poziomie około 2800-3500 złotych netto.