Site Loader

Dla wielu firm, i to z różnych branż, magazynowanie jest bardzo ważne. Dzieje się tak chociażby w przypadku sklepów online czy też dużych producentów, dla których sprawne magazynowanie oraz zarządzanie zasobami magazynowymi przekłada się w sposób bezpośredni na zyski, a niekiedy stanowi wręcz o ich „być albo nie być”. Dlatego decydują się na wynajem magazynu należy szczególną uwagę zwrócić na jego powierzchnię, która powinna być dostosowana do charakteru prowadzonej działalności. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę przy wyborze powierzchni magazynowej?

Jak wybrać magazyn dla swojej firmy?

Na samym początku warto zadać sobie pytanie jakie funkcje ma spełniać taki magazyn i jakie będą jego zadania? Oczywiście będą w nim przechowywane surowce lub oferowany asortyment, ale warto też wiedzieć nieco więcej, chociażby jaki układ powinien mieć interesujący nas magazyn. Przy odpowiednim układzie praca będzie przebiegała sprawniej, bez jakichkolwiek utrudnień podczas ładowania czy rozładowania towaru.Kolejną kwestią, na którą koniecznie trzeba zmówić uwagę, jest wyposażenie magazynu. Nie chodzi tu tylko o odpowiednią ilość i rodzaj regałów, ale też czy dana powierzchnia spełnia wszelkie wymogi niezbędne do zapewnienia płynność logistycznej, a więc czy dana powierzchnia magazynowa jest dostępna dla ciężarówek, czy są pomieszczenia socjalne dla pracowników, czy jest miejsce na zorganizowanie chociażby małego biura. Warto również zwrócić uwagę na to jak wygląda otoczenie magazynu.W zależności od charakteru prowadzonej działalności, priorytetowość wyżej wymienionych elementów będzie inna.

Magazyn a jego lokalizacja

Lokalizacja magazynu jest bardzo ważna, bo to ona w zasadzie określa sposób i możliwości dystrybucji oraz odbioru składowanego towaru. Jeśli nasza firma zalicza się do tych mniejszych, obsługujących lokalnych klientów bądź też prowadzących sprzedaż wysyłkową na nieco mniejszą skalę, to warto wybrać magazyn znajdujący się stosunkowo niedaleko od głównej siedziby firmy. Z kolei przy dużych firmach, które obsługują klientów z całej Polski, a nawet Europy, znacznie lepszą opcją będzie wybór magazynów znajdujących się w pobliżu większych węzłów komunikacyjnych oraz autostrad.Analizując kwestię lokalizacji przyszłego magazynu, koniecznie zwróćmy też uwagę na pobliskie sąsiedztwo. Warto zorientować się czy w pobliżu znajdują się inne magazyny i jaka jest ich wielkość oraz aktywność. Dlaczego jest to takie ważne? Otóż, przy dużej ilości hal magazynowych i wąskiej drodze dojazdowej, może dojść do utrudnień w zaopatrywaniu naszego magazynu i samej dystrybucji.

Jak wybrać magazyn? – podsumowanie

Dokonując wyboru powierzchni magazynowej, niezależnie od branży, należy rozważyć przede wszystkim dwie kwestie: przestrzeń, czyli wielkość takiego magazynu, i jego lokalizację. Te dwie cechy są kluczowe, bowiem w sposób zasadniczy decydują o jego funkcjonalności. Poza tym warto również nieco wybiec w przyszłość i postarać się określić jak będzie ona wyglądać dla naszej firmy i jej rozwoju. Być może za jakiś czas zdecydujemy się na zmianę magazynu, a to może wiązać się ze zmianą kadry. Na koniec nie zapomnijmy uwzględnić kosztów wynajmu hali magazynowej. W tym celu najlepiej jest dokonać analizy finansowej.

Artykuł powstał we współpracy z Magazyny do wynajęcia – https://magazyny.online

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *