Site Loader

Jeśli Twoje dziecko uwielbia wspinać się i wchodzić na najróżniejsze przedmioty, z pewnością spodoba mu się pomysł domowej ścianki wspinaczkowej. Nic tak bowiem nie cieszy malucha, jak zdobywanie najwyższych szczytów w pokoju.

Ścianka wspinaczkowa w domu – czy to bezpieczne?

Ścianka wspinaczkowa w domu to doskonały sposób na odciągnięcie dziecka od tv i laptopa. Jednak część rodziców zastanawia się, czy wspinanie się na spore wysokości to bezpieczna zabawa. Tak naprawdę to aktywność znacznie mniej urazowa niż jazda na rowerze, czy rolkach. To również rodzaj sportu, który poleca się jako rehabilitację przy niektórych schorzeniach.Czym wyższa ścianka, tym oczywiście łatwiej o kontuzję. Wspinaczka w plenerze odbywa się zawsze tylko z pomocą asekurującego przy wykorzystaniu odpowiednich lin. Gdzie pozwalają na to warunki i standardy, formę zabezpieczenia spełniają grube materace. Co jednak, jeśli chcemy taką ściankę stworzyć w domu? Dziecięcy pokój wydaje się dużo groźniejszym miejscem na zaaranżowanie takiej formy zabawy, dlatego należy podejść do tematu w odpowiedni sposób.

Jak stworzyć bezpieczną ściankę w pokoju dziecięcym?

Najważniejsze jest stworzenie bezpiecznej przestrzeni i ograniczenia do maksimum potencjalnych sprawców kontuzji. Należy bowiem pamiętać, że wspinanie się na wysokości to również ryzyko wypadku. Stąd koniecznie należy dopasować wysokość ścianki. Nie powinna być zbyt wysoka. Pokój sam w sobie narzuca ograniczenia, jednak kreatywność dzieci czasem może nas zaskoczyć.Każdy rodzic zna swoje dziecko i jego możliwości, stąd należy dopasować wysokość ścianki do możliwości dziecka. Materiały powinny być najwyższej jakości, gdyż tylko odpowiednie atesty zapewniają bezpieczeństwo zabawy. Ponadto należy zwrócić uwagę, by zamontowane elementy można szybko zmienić. Konfiguracje bowiem szybko się nudzą, stąd możliwość zmiany toru wspinaczki zapewnia stale nową wyzwania. I sprawa najważniejsza…Odpowiedni udźwig do wagi dziecka. Dlatego tak ważna jest jakość chwytów. Sprzęt z odpowiednim atestem i dostosowany do wieku i wagi dziecka zapewnia bezpieczną ściankę wspinaczkową.

Jak wykonać?

Wykonanie konstrukcji jest dość pracochłonne, jednak uśmiech i radość dziecka wynagradza ciężką pracę. Potrzebna będzie odpowiednia sklejka, pręty, kotwy, tuleje, nakrętki, gniazda mocujące, chwyty oraz farba do wykończenia. Należy oczywiście zaopatrzyć się w wiertarkę, szlifierkę, wiertła, wkrętarkę, pistolet do kotew, młotek i poziomnicę.Konstrukcja musi oczywiście zawisnąć na ścianie, stąd należy wybrać miejsce, gdzie nie przechodzą kable. Po przygotowaniu sklejki i pomalowaniu jej na wybrany kolor należy na ścianie zaznaczyć miejsca wiercenia. W tym celu w otwory wstrzykuje się masę kotwiącą z prętem. Masa szybko zastyga, stąd warto poprosić drugą osobę o pomoc. Po odczekaniu 30 minut należy zamontować nakrętki dystansujące. Następnie należy zamocować panele i przytwierdzić je nakrętkami kołpakowymi. Na sam koniec trzeba rozmieścić chwyty, biorąc pod uwagę wzrost i możliwości dziecka.Gotowe…Udanej zabawy!
Artykuł powstał we współpracy z romana.com.pl/kategoria-produktu/scianki-wspinaczkowe/

admin

One Reply to “Jak wykonać ściankę wspinaczkową dla dziecka?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *