Site Loader

Buty dziecięce powinny chronić delikatną stopę malucha przed skaleczeniami naskórka oraz problemami ortopedycznymi. Zakładanie maluchowi tanich sandałków lub kozaczków z bazarku lub marketu może dać przeciwny efekt, dlatego kupując buty na dziecięce stopy powinno się zwrócić szczególną uwagę na jakość ich wykonania. Jakie buty powinny być noszone przez dziecko jako pierwsze?

1. Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

2. Stopa dziecka a rozmiar buta

Buty na stopy dzieci powinny być przystosowane do szczególnych potrzeb maluchów. Dotyczy to zwłaszcza pierwszych butów, które noszą maluszki uczące się chodzić. Raczkujące dzieci często zakładają antypoślizgowe skarpetki, w których następnie stawiają pierwsze kroki. Skarpetki sprawdzają się jednak wyłącznie w domu lub w żłobku, gdyż do wychodzenia na zewnątrz potrzebne są buty zapinane na rzeczy lub wsuwane. Jakie modele spośród nich zasługują na uwagę?

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka?

Wybierając pierwsze buciki dla dziecka, powinno się przede wszystkim dostosować je do pory roku. Buty zimowe powinny mieć grube i miękkie ocieplenie oraz nieprzemakalną warstwę zewnętrzną. Ocieplenie ochroni stopy dziecka przed zimnem podczas długich spacerów i jazdy w wózku, natomiast nieprzemakalna powłoka umożliwi bawienie się na śniegu bez ryzyka, że maluch będzie przeziębiony. Na lato potrzebne są natomiast buciki, które chronią stopę dziecka przed nadmiernym poceniem. Przewiewny materiał i skórzana wkładka zapewnią komfort w upalne dni i ochronią skórę stopy przed maceracją naskórka.

Pierwsze obuwie powinno zapewniać stabilne podparcie stopy, by stópki dziecka ustawiały się w sposób prawidłowy. Noszenie butów marek takich jak Bobux chroni przed zwyrodnieniami w obrębie stawu skokowego, kości śródstopia i kolan. Odpowiednie obuwie sprawia, że układ kostny dziecka kształtuje się w sposób prawidłowy.

Stopa dziecka a rozmiar buta

Bez względu na to, czy dziecko będzie nosić buty profilaktyczne, czy zwykłe, obuwie powinno mieć odpowiedni rozmiar. Dopasowane buty zapewniają anatomiczne ustawienie stopy w czasie chodzenia. Za krótka wkładka powoduje podwijanie palców u stopy, co przekłada się na dolegliwości bólowe i powstawanie odcisków. Za duży rozmiar obuwia sprawia natomiast, że noga „pływa”, a dziecko traci równowagę.

Prócz rozmiaru istotna jest też podeszwa. Podeszwa buta powinna być miękka i elastyczna, by obuwie umożliwiało stopie swobodne poruszanie się. Zbyt sztywna podeszwa kształtuje nieprawidłowe wzorce chodzenia, przez co maluch częściej się przewraca i cierpi na problemy ortopedyczne w przyszłości.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Linki sponsorowane:

Szukasz co będzie modne tego roku? Sprawdź serwis ale-moda.pl

Porady doświadczonej mamy? Tylko na pomocna-mama.pl