Site Loader

Zęby mleczne u dzieci rosną i wypadają w określonym wieku i kolejności. O czym powinien wiedzieć każdy rodzic i opiekun?

Kiedy zaczynają rosnąć zęby mleczne?

Pierwsze zęby mleczne u dziecka najczęściej zaczynają pojawiać się od 5-6. miesiąca życia. Może jednak zdarzyć się, że pierwszy ząbek wyrośnie wcześniej, ponieważ zawiązki zębów zaczynają formować się od 3. miesiąca życia dziecka.

U dzieci kolejność wyrzynania się zębów mlecznych rozpoczyna się od dolnych jedynek. Następnie wyrastają górne jedynki, dwójki, pierwsze trzonowce, kły, a na końcu drugie trzonowce.

Nie zawsze jednak kolejność wyrastania odbywa się zgodnie z zaprezentowanym schematem. Doliczono się bowiem aż ponad 60 różnych kolejności wyrzynania się mleczaków u dzieci.

Jak przebiega wypadanie zębów mlecznych?

Wypadanie zębów u dzieci to naturalny proces, który poprzedza wyrastanie stałego uzębienia. Zęby stałe naciskają na mleczne i powodują ich wypadanie.

Mleczaki zaczynają wypadać od około 6. roku życia dziecka, natomiast cały proces wymiany zębów na stałe kończy się około 12. roku życia. Może trwać zatem łącznie około 6 lat.

U dzieci kolejność wypadania zębów mlecznych odbywa się w analogicznej kolejności jak ich wyrastanie. Zatem na początku wypadają jedynki, potem dwójki, pierwsze trzonowce, kły oraz drugie trzonowce. Zdarzają się również odstępstwa od tej zasady i nie powinny być one powodem niepokoju.

Jeżeli dziecko długo nie ząbkuje albo zęby zaczynają wypadać za szybko lub późno, dentysta będzie mógł dokładnie zbadać ich stan i wskazać na przyczyny zaburzeń i możliwości ewentualnego leczenia.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *