Site Loader

Masz mieszkanie i zamierzasz je sprzedać? W określonych okolicznościach musisz zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości. Kiedy jest to konieczne? Niezbędne informacje fachowe na stronie – Skup nieruchomości Łódź.

Co to jest podatek od sprzedaży nieruchomości?

Obowiązujący w polskim prawie podatek od sprzedaży nieruchomości jest typem podatku płaconego przy sprzedaży nieruchomości – domów, mieszkań, gruntów, lokali, a także praw do nieruchomości, udziałów w nieruchomościach i części nieruchomości.

Podatek od sprzedaży nieruchomości jest podatkiem dochodowym, który naliczany jest od dochodu, dlatego w celu jego naliczenia musi do niego dojść.

Dochodem jest w tym przypadku zysk na sprzedaży. Gdy zatem mieszkanie sprzedano drożej niż je kupiono, wtedy należy opłacić podatek od sprzedaży mieszkania. Można przy tym odliczyć pewne koszty jak remont, koszty notarialne, pośrednictwa nieruchomości.

Podatek od sprzedaży mieszkania – kiedy trzeba go opłacić?

Według prawa podatek od sprzedaży nieruchomości jest naliczany wtedy, gdy do sprzedaży dojdzie w terminie do 5 lat od momentu pozyskania nieruchomości. Dotyczy to lat podatkowych.

Gdy zatem nieruchomość będzie sprzedana w terminie późniejszym, podatek nie będzie musiał być odprowadzony.

Również podatku nie płaci się wtedy, gdy przeznaczy się uzyskane pieniądze ze sprzedaży na własne cele mieszkaniowe, na przykład na kupno kolejnego mieszkania, budowę domu, modernizację istniejącego już budynku. Trzeba zrobić to w okresie 3 lat.

Podatek od sprzedaży nieruchomości nie będzie też dotyczył tych transakcji, w przypadku których nie doszło do powstania dochodu, także po odliczeniu kosztów uzyskania przychodu, na przykład remontu, modernizacji nieruchomości.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *