Site Loader

Zamierzasz sprzedać nieruchomość? Zobacz, czy w takiej sytuacji nie musisz opłacić podatku dochodowego od sprzedaży! Ważne jest też pojęcie skupu nieruchomości.

Podatek od sprzedaży nieruchomości – czym jest?

Pod pojęciem jak podatek od sprzedaży nieruchomości znajduje się rodzaj podatku, który naliczany jest przy sprzedaży domów, mieszkań, gruntów czy lokali, a także ich części, udziałów i praw do nieruchomości.

Podatek ten jest rodzajem podatku dochodowego, dlatego płacony jest on od osiągniętego ze sprzedaży dochodu i wynosi 19%.

Kiedy płaci się podatek od sprzedania nieruchomości?

Podatek od sprzedaży nieruchomości jest opłacany wtedy, gdy sprzedaż nastąpi w okresie do 5 lat podatkowych od momentu pozyskania nieruchomości.

Wówczas podatek opłaca się w urzędzie skarbowym i przygotowuje się deklarację PIT.

Zwolnienia z podatku od sprzedaży nieruchomości

Przepisy jednocześnie wyliczają szereg sytuacji, gdy podatek od sprzedaży mieszkania, domu czy gruntów nie musi być wniesiony. Dotyczy to przede wszystkim:

1. Sprzedaży nieruchomości po upływie 5 lat podatkowych od pozyskania nieruchomości. W przypadku dziedziczenia termin ten liczy się od momentu uzyskania nieruchomości przez spadkodawcę. Przykładowo mieszkanie kupione w kwietniu 2016 roku można sprzedać bez podatku po 31 grudnia 2021 roku.

2. Sprzedaży nieruchomości i braku dochodu z transakcji. Można również odliczyć koszty uzyskania przychodu pomniejszające dochód, na przykład jak remont czy modernizację, koszty pośrednictwa nieruchomości, koszty notarialne.

3. Sprzedaży nieruchomości i przeznaczenia osiągniętego przychodu na własne cele mieszkaniowe. Dotyczy to sytuacji, gdy pieniądze przeznaczono na kupno innej nieruchomości jak dom, mieszkanie, budowę domu, modernizację istniejącej nieruchomości w terminie do 3 lat.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *