Według obowiązującego w Polsce prawa posiadanie narkotyków jest nielegalne, a osoby, które je zażywają, mogą narazić się na poważne konsekwencje karne. Dotyczy to również osób nieletnich. Jakie kary są wtedy stosowane?
Osoba nieletnia posiadająca narkotyki – jaki jest limit wiekowy?
Bardzo często mylnie uznaje się osobę nieletnią w kontekście spraw karnych za osobę niepełnoletnią, czyli taką, która ma maksymalnie 18 lat. W tym przypadku granica wiekowa jest jednak niższa, ponieważ wynosi ona 17 lat.
Sprawy o posiadanie narkotyków przez osoby nieletnie dotyczą zatem osób, które znajdują się w wieku pomiędzy 13 a 17 rokiem życia.
W przypadku osób powyżej 17 roku życia sąd może już zastosować pełen wymiar kary. W określonych sytuacjach może jednak odstąpić od jej wymierzenia, gdy osoba jest w wieku do 18 lat.
Przed jakim sądem odbywają się sprawy o posiadanie narkotyków przez nieletnich?
Sprawy te są kierowane do sądu rodzinnego, który zasądza odpowiednią karę zależnie od szeregu czynników – posiadanej ilości narkotyków, ich rodzaju, dotychczasowej karalności.
Jakie kary grożą nieletnim za posiadanie narkotyków?
Osoba powyżej 17 roku życia w przypadku posiadania substancji odurzających narażona jest na karę więzienia. Co grozi nieletniemu zatrzymanemu za posiadanie narkotyków?
W przypadku osób nieletnich stosuje się inne rodzaje kar, które zaliczają się do kategorii środków wychowawczych i poprawczych. Wśród nich znajdują się między innymi:
– Ustanowienie nadzoru kuratora,
– Skierowanie do ośrodka wychowawczego lub poprawczego,
– Zobowiązanie do naprawienia szkody,
– Zobowiązanie do uczestnictwa w zajęciach terapeutycznych, wychowawczych,
– Skierowanie do ośrodka kuratorskiego lub innej organizacji zajmującej się pracą z osobami nieletnimi.
Dodatkowo w takich przypadkach do określonych działań zobowiązani mogą być rodzice lub opiekunowie. Sąd rodzinny może zobowiązać ich do lepszego nadzoru nad nieletnim, współpracy ze szkołą, ośrodkami wychowawczymi, terapeutycznymi.