Site Loader

Każda instalacja elektroenergetyczna składa się z bardzo wielu podzespołów i linii przesyłowych. Bardzo ważnym elementem są rozdzielnice napięcia, które stosowane są niemal na każdym szczeblu energetycznym – zarówno przy napięciach wysokich, średnich i niskich. Przykład rozdzielnic napięcia niskiego znajdziemy niemal w każdym z naszych domów, gdzie urządzenia te odpowiedzialne są między innymi za ochronę obwodów przed przeciążeniem. Poznamy je po tym, że znajdują się w nich bezpieczniki, a więc gdy zgaśnie nam światło i wyłączy się zabezpieczenie, pierwsze co robimy to odwiedzamy naszą domową rozdzielnicę i odszukujemy wyłączony bezpiecznik.

Jednak jak wspomnieliśmy, urządzenia te znajdują się nie tylko w domach lub mieszkaniach. Jeśli wyjdziemy na osiedle, z pewnością spotkamy w pewnych miejscach małe budynki chronione metalowymi drzwiami, na których znajdują się różne tajemnicze oznaczenia, ale przede wszystkim ostrzeżenie o wysokim napięciu. Takie miejsce to właśnie rozdzielnica średniego napięcia. Doprowadzane jest tam napięcie 15kV z linii przesyłowej, a następnie za pomocą transformatorów zmniejszane jest na napięcie niskie, które dostarczane jest do naszych gniazdek i oświetlenia.

Rozdzielnice montowane są przez uprawnionych elektryków, dlatego niech nigdy nie przyjdzie nam do głowy grzebać w nich samemu. Nawet nasza domowa rozdzielnica niskiego napięcia może stanowić zagrożenie, jeśli będą w niej wprowadzane zmiany przez niefachową rękę. Nie tylko grozi to porażeniem prądem lub niedziałaniem instalacji elektrycznej, ale również porażeniem innych domowników korzystających z urządzeń podłączonych do uziemienia.

Sprawdź: Rozdzielice SN

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *