Site Loader

Każdy, kto ma zamiar uzyskać zwrot podatku za pracę w Norwegii musi złożyć rozliczenie podatku w Norwegii 2020 do 30 kwietnia 2020 roku, jeżeli mówimy o pracy w 2019 roku. Co ciekawe dla osób indywidualnych ten termin może zostać wydłużony do końca maja. Należy dodać, że to Urząd Skarbowy oblicza wstępnie wysokość podatku, ponieważ posiada on już informacje od naszego pracodawcy i na ich podstawie robie wstępne wyliczenie. Oczywiście istnieją różne ulgi podatkowe, a jedną z najbardziej korzystnych jest status pendler, którą możemy uzyskać będąc obcokrajowcem. Pracując w Norwegii warto korzystać z ulg podatkowych, ponieważ można sporo zaoszczędzić pieniędzy, które potem możemy przeznaczyć na nieplanowane wydatki.

Karta podatkowa

Żeby rozliczyć podatek musimy posiadać kartę podatkową właściwą dla okresu rozliczeniowego. Jest to więc jedna z pierwszych czynności jaką musimy wykonać, żeby otrzymać zwrot z podatku. Oczywiście nie musimy tego robić, ale w takiej sytuacji Urząd Skarbowy będzie zmuszony nałożyć na naszego pracodawcę obowiązek, żeby ten odliczył 50% podatku od przychodu, który udało nam się uzyskać. Dlatego jak widać lepiej zadbać o wszystkie formalności, ponieważ jak najbardziej leży to w naszym interesie. Tylko od nas zależy jak dużo pieniędzy uda nam się odzyskać podczas rozliczenia podatkowego.

Podsumowanie

Pod koniec marca Urząd Skarbowy udostępnia wstępne rozliczenie podatkowe na platformie, która nazywa się Altinn. Informacje, które się tam znajdują są pozyskane od naszego pracodawcy oraz banków, a naszym zadaniem jest sprawdzenie czy wszystkie dane są zgodne z prawdą. Jeżeli nie zgłosimy żadnych błędów to dokument będzie uznany za ostateczny i nie będziemy mogli wprowadzić już żadnych zmian. Wyniki zostaną do nas wysłane pocztą pod adres korespondencyjny, który podaliśmy lub udostępnione będą na platformie podanej wyżej. Jeżeli jednak informacje, które zostaną zamieszczone przez Urząd Skarbowy nie będą się w pełni pokrywać z prawdziwymi danymi to naszym obowiązkiem jest zgłoszenie korekty do 30 kwietnia lub jeżeli jesteśmy osobami indywidualnymi do końca maja. Po tym czasie zgłoszenie jakichkolwiek uwag nie będzie możliwe dlatego dobrze jest pamiętać o terminach. Warto także pamiętać o tym w jaki sposób możemy uzyskać status pendler, który gwarantuje nam skorzystanie z jednej z najbardziej korzystnych ulg. Jeżeli mamy rodzinę w Polsce to wystarczy, że udokumentujemy podróże do Polski przynajmniej trzy razy w roku. Druga opcja to posiadanie mieszkania w Polsce, które wystarczy, że tylko wynajmujemy.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *