Site Loader

Telewizory, mimo gigantycznego rozwoju urządzeń mobilnych i Internetu, nadal są mile widziane i można spotkać je w aż 97% polskich domów. Wykorzystujemy je dzisiaj już nie tylko do oglądania telewizji, ale też jako ekrany do konsol czy oglądania zdjęć w rodzinnym gronie. Dodatkowo, dzięki posiadaniu opcji smart tv, telewizory potrafią zastąpić komputery. Jeśli dodamy do tego modele z nowoczesnymi rozwiązaniami (np. Telewizory Samsung QLED), wówczas otrzymujemy nowoczesne centrum rozrywki.

  1. Rodzaj wyświetlacza w telewizorach – LCD, LED, QLED, OLED, jaki wybrać?
  2. Technologia NeoQLED tylko w telewizorach Samsung – co ją wyróżnia?
  3. Rozdzielczość ekranu – jaka jest najbardziej optymalna?
  4. Przekątna ekranu czyli jaki rozmiar telewizora wybrać?
  5. Smart TV – Must have w 2021!
  6. Co można wyczytać ze specyfikacji telewizora czyli jak sprawdzić telewizor przed zakupem?

W tekście omawiamy podstawowe zagadnienia, o których warto pamiętać przy zakupie telewizora. Wspominamy też, czym wyróżnia się nowy telewizor Samsung na tle konkurencji.

Rodzaj wyświetlacza w telewizorach – LCD, LED, QLED, OLED, jaki wybrać?

Prawdopodobnie nie raz słyszałeś takie nazwy, jak LED, OLED czy QLED. Skróty te skrywają technologie poprawiające jakość wyświetlanego obrazu. Telewizor LED (z czasem zwykłe świetlówki zaczęto zastępować diodami LED, co zapoczątkowało zmianę telewizorów LCD na telewizory LED TV), charakteryzuje się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, ale w porównaniu z innymi odbiornikami w kwestii kolorów może wypadać blado. Pamiętajmy jednak, że telewizory tego typu rekompensują to ceną, ponieważ LED są stosunkowo tanimi telewizorami. Natomiast telewizor OLED zachwyci widza świetnym kontrastem bieli i czerni oraz błyskawicznym czasem reakcji na zmieniające się na ekranie obrazy. Kolejnym rodzajem są telewizory QLED. Technologia ta została stworzona przez naukowców z laboratorium Samsunga. Do jej stworzenia wykorzystano specjalne nanokryształy, które generują obraz o perfekcyjnej jasności. Takie telewizory docenią przede wszystkim zwolennicy HDR (High Dynamic Range).

Technologia NeoQLED tylko w telewizorach Samsung – co ją wyróżnia?

Telewizory Neo QLED posiadają technologię precyzyjnej kontroli podświetlenia Quantum Mini LED, która sprawia, że jakość obrazu zachwyca zarówno w jasnych, jak i ciemnych scenach. Seria Neo QLED zawiera odbiorniki z wyświetlaczem 4K oraz 8K. Każdy z takich telewizorów został wyposażony w Procesor AI Neo Quantum, który dokładnie optymalizuje i ulepsza oglądane treści. Telewizory Samsung z serii Neo QLED to nowa jakość obrazu w Twoim mieszkaniu.

Rozdzielczość ekranu – jaka jest najbardziej optymalna?

Każdy z nas lubi oglądać filmy i programy telewizyjne w dobrej jakości. Szeroka oferta telewizorów w sklepach może nas przytłoczyć – producenci stale konkurują ze sobą udoskonalając swoje produkty. Wśród wszystkich udogodnień, nowinek technologicznych i atrakcyjnych dodatków często pojawia się rozdzielczość telewizora. Jest to kluczowy aspekt odbiornika, któremu warto się bliżej przyjrzeć. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, ponieważ przekłada się to na precyzje w oddawaniu szczegółów. Pamiętajmy, że wyższa rozdzielczość jest zawsze związana z większymi wymiarami telewizora. A na jakie rozdzielczości telewizora możemy natrafić w ofertach sklepowych? Obecnie najpopularniejsze są telewizory o rozdzielczości 1280×720 (HD Ready), 1980×1080 (Full HD), 3840×2160 (4K), oraz najnowsze 7680×4320 (8K UHDTV).

Przekątna ekranu czyli jaki rozmiar telewizora wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii przy zakupie telewizora jest przekątna ekranu. Jest to sprawa bardzo indywidualna i tak naprawdę nie ma reguły dot. jej optymalnej wielkości. Wiele osób wyznaje zasadę, że im większy telewizor tym lepiej. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym domu sprawdzi się np. bardzo duży 80-calowy odbiornik. Poza tym, jeśli telewizor ma bardzo dużą przekątną ekranu, a pozostałe parametry ma na słabym poziomie, to jakość obrazu będzie niezadowalająca. Z kolei małe telewizory poleca się osobom, które np. wynajmują kawalerkę albo chcą oglądać telewizję jedynie od czasu do czasu.

Smart TV – Must have w 2021!

Gdy na rynku zawitały telewizory wyposażone w funkcję smart tv, której rdzeniem jest popularny system Android TV, nikt nie przypuszczał, że w tak zawrotnym tempie zdobędą serca klientów na całym świecie. Obecnie telewizory z funkcją smart tv są standardem, a wielu z nas nie wyobraża sobie powrotu do czasów sprzed tej technologii. Nie ma się co dziwić – opcja ta bardzo poszerza możliwości naszego telewizora. Dzięki niej możemy korzystać z serwisów streamingowych (np. Netflix, HBO GO, Spotify, apple tv, google tv, samsung business tv) oraz innych usług internetowych. Jeśli masz skromny budżet, to nie musisz się obawiać o zakup takiego telewizora – najtańsze modele z technologią smart tv można kupić już za niecałe 500 zł.

Co można wyczytać ze specyfikacji telewizora czyli jak sprawdzić telewizor przed zakupem?

Wiele osób pochopnie wyciąga wnioski na podstawie jakości kolorów, płynności, czy kontraście danego telewizora po wizycie w sklepie. Część modeli jest krytykowana jedynie na podstawie odczuć z oglądania. Przy wyborze telewizora warto najpierw przejrzeć specyfikację techniczną telewizora, która obejmuje jego wymiary, wagę, pobór mocy, podstawowe informacje o obrazie i dźwięku, złącze ethernet, elementy i przyciski sterujące, możliwość montażu na ścianie, informacje o zgodności z innymi urządzeniami, oprogramowanie i aplikacje. Warto też przeczytać w sieci profesjonalne testy, oceniające walory, których nie możemy sami sprawdzić w sklepie. Dopiero potem, będąc w placówce, możemy na żywo sprawdzić cechy możliwe do oceny w sklepie, do których należą: system operacyjny, wykonanie telewizora, powłoka ekranu.

admin

One Reply to “Telewizory Samsung – nowoczesne centrum domowej rozrywki”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *