Site Loader

Ze wszystkich narządów w ciele, oczy mogą być jednym z najbardziej złożonych; zwłaszcza biorąc pod uwagę ich niewiarygodne znaczenie pomimo ich wielkości.
Oczy są szczególnie podatne na działanie wielu czynników. Czasami światło jest jednym z nich. Aby znać wpływ oświetlenia na wzrok, trzeba wiedzieć jak on działa.
Kiedy patrzysz na obiekt, pierwszą częścią oka, która ma zostać wywołana, jest rogówka.

Rogówka jest przezroczystą przednią częścią oka, która zapewnia ochronne okno pomiędzy resztą oka a światem zewnętrznym.
Kiedy promienie świetlne napotykają rogówkę, jego moc refrakcyjna manipuluje i wygina je w taki sposób, że przechodzą przez źrenicę (otwór znajdujący się w centrum tęczówki), pozwalając im wejść do oka.
Tęczówka jest kolistą strukturą oka otaczającą źrenicę i odpowiada za zmniejszenie i powiększenie źrenicy.
W ten sposób pomaga dostosować, ile światła dociera do siatkówki w tylnej części oka.

Kiedy promienie świetlne przechodzą przez źrenicę, przechodzą również przez soczewki oka. Jest to przezroczysta, elastyczna struktura, która pomaga załamać światło.
Obiektyw może zmieniać odległość ogniskową oka, umożliwiając mu skupienie się na obiektach znajdujących się w różnych odległościach. Czyni to poprzez zmianę kształtu – skrócenie lub wydłużenie jego szerokości.
Następnie promienie przechodzą przez przezroczystą, gęstą substancję żelową, zwaną szklistą. Główną funkcją ciała szklistego jest przekazywanie światła do siatkówki i wywieranie wystarczającego nacisku, aby umożliwić ścisłe ściśnięcie warstw siatkówki. To ciśnienie pomaga utrzymać sferyczny kształt oka.

Po przejściu przez ciało szkliste promienie świetlne docierają do siatkówki.
Siatkówka jest wrażliwą na światło warstwą tkanki, odpowiedzialną za przekształcanie promieni świetlnych w obrazy. Działa podobnie jak film w kamerze, ponieważ przetwarza promienie świetlne w impulsy elektryczne.
Następnie przesyła te impulsy do nerwu wzrokowego poprzez ponad milion włókien nerwowych.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *