Site Loader

Od lat stosowane zawieszenie niewiele się zmienia, są to dobrze znane rozwiązania, w których obszarze ciężko stworzyć coś przełomowego. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się koncepcja stosowania układów pneumatycznych.

Czysto technicznie pneumatyka jest stosowana od wielu lat, zwłaszcza w produkcji bardziej zaawansowanych maszyn budowlanych, jak koparki i dźwigi. Zazwyczaj są to bardzo wytrzymałe rozwiązania, dlatego coraz częściej wykonuje się tą metodą zawieszenie w naszych samochodach.

 

Zawieszenie pneumatyczne – jak działa?

 

W praktyce zastępuje się metalowe elementy sprężynowe poprzez powietrzne worki, nazywane mieszkami. Następnie są one integrowane z amortyzatorami, które zazwyczaj są niezbędne i zapewniają prawidłowe działanie całego układu. Następni powietrzne worki, są napełniane powietrzem przy użyciu odpowiedniego kompresora, który jest napędzany energią silnikową. Całość jest połączona z kołami, zapewniając potrzebną stabilizację.

 

Stosowanie takiego rozwiązania jak wiele rzeczy ma swoje plusy i minusy.

 

Wady i zalety zawieszenia pneumatycznego najczęściej rozpatruje się w kategorii kosztów. Okazuje się, że nie jest to tanie rozwiązanie, jeśli popatrzymy na koszty eksploatacji. Sam koszt odpowiednich amortyzatorów może wynieść nawet 7000 zł.

Plusem korzystania ze stosowania pneumatyki w zawieszeniu samochodu, jest bez wątpienia komfort jazdy. Samochód staje się świetnie przystosowany do wszystkich nierówności, a kiepskiej jakości nawierzchnia jest praktycznie nieodczuwalna.

 

Zawieszenie pneumatyczne – części

 

Przy konserwacji często będziemy zmuszeni wymieniać niektóre komponenty. Jeżeli będziemy korzystać z markowych części dostarczanych przez autoryzowane serwisy, koszty napraw znacząco wzrosną. Często się może okazać, że stosowanie dobrej jakości zamienników będzie dobrym pomysłem. Pozwoli to na znaczące oszczędności, a jakość podzespołów w przypadku najlepszych marek nie różni się znacząco od podzespołów fabrycznych.

 

Jedynym minusem stosowania zawieszenia pneumatycznego jest cena, ale jeśli dużo podróżujemy samochodem, nasz komfort może być wart tej ceny.

 

Artykuł powstał we współpracy z https://shop.limak-airsuspension.pl/pl/

admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *